Kahepäevane matkapäev “Liikumine VS istumine”

Neljapäeval, 14. novembril 2019—reedel, 15. novembril 2019 toimub Ruusa Põhikooli õpilaste kahepäevane matkapäev „Liikumine VS istumine“.

14. novembril külastasime Valgesoo õpperada ja uut vaatetorni. Vaatetorn on 29,7 meetrit kõrge, millel on 3 vaheplatvormi ja viimase vaatlusplatvormi kõrguseks on 23,8 meetrit.
Ringikujuline 1,9 kilomeetri pikkune õpperada keerles ümber Valgesoo raba. Rajal oli vaadeldavad rabasaared, rabataimestik, vanad metsakultuurid, nn “Parunimännik” ning laanekuklasterikas metsaserv.
Lähedalasuvas Valgesoo lõkkekohas toimus lõunasöök. Kõik õpilased said maitsvat ja tervislikku salatit ja sooja teed.

Edasi sõitsime Taevaskodade matkaradadele. Alustasime oma matka Saesaare hüdroelektrijaamast ja sisenesime sügavamale Ahja ürgoru loodusesse. Pilku püüdsid Väikese ja Suure Taevaskoja paljandid, allikakoopad, kultuskivid, maalilised sillad ja vaated paljanditelt. Taevaskodade matkarada oli ilusate vaadete ja rohkete treppidega. Võimalus oli näha maalilisi paljandeid ja loodusjõudude ürgset vaadet ning lisaks kuulata erinevate legendide ja muistendite jutte.
Õpilased püüdsid ära arvata, millistes kohtades filmiti “Viimset Reliikviat”, kuulata, kas Neitsikoopast kostab Taevaskoja neitsi kangastelgede laksumist ja juua sõõm kristalset külma vett Emalättest.

Esimese matkapäeva lõpetasime Roosu turismitalus. Turismitalu perenaine oli kõigile valmistanud tervisliku ja väga maitsva õhtusöögi. Toimusid seitse erinevat töötuba, mida viisid läbi meie kooli õpetajad Kurmet Karsna, Urve Mähar, Kaja Hüsson, Ülle Raudsaar, Anna Simga, Andri Võsokovski.
Töötoad kandsid pealkirju:
*maagilised arvud
*osavusmängud
*just dance
*matkapäeva kuldvillak
*matkatarkused
*musta kassi meisterdamine
*jõuluteemalise laulu laulmine

Ööbimine Roosu turismitalus.

Kahepäevase matkapäev eesmärk on suurendada koolinoorte liikumistaset. Kõige tähtsam on, et liikumistegevused oleksid noorte jaoks piisavalt vaheldusrikkad ja mitmekesised, kaasahaaravad ja toredad ning liikumisrõõmu pakkuvad. Projekti „Liikumine VS istumine“ käigus tutvustame noortele erinevaid liikumisvõimalusi ja soovitusi, kuidas tervise eest hoolitseda läbi liikumise ja toitumise.

Projekti tegevusi rahastab Haridus- ja Teadusministeerium, Eesti Noorsootöö Keskus ja Ideeviit.

Matkapäeva üldgalerii asub siin